
INDONESIA/ARABICA
SUMATRA KERINCI HONEY WET-HULLED
Datum zberu: duben- červen
Krajina: Indonésie
Región: Kerinci, Sumatra
Oblasť: Gunung, Tujuh
Farma: Koerintji Barokah Bersama
Odroda: Andung Sari, Sigarar Utang
Nadmorská výška: 1 400 - 1 700 m. n. m.
Spracovanie: Wet hulled honey
Chuťový profil: Veľmi zaujímavá chuť citrusových plodov s javorovým sirupom, mangom a broskýň. Sladké tóny vyniknú vďaka netradičnému wet-hulled honey spracovanie
Stupeň praženia:
Kávu vám radi namelieme, napíšte nám prosím do poznámky, na akú prípravu máte záujem kávu zomlieť: espresso kávovar, mokka kanvička, filter, turek alebo french press.
O indonézskej káve
Indonézia je svetovo 4. najväčším exportérom kávy. Prvýkrát sa tu káva dostala z Indie, keď sa holandský guvernér v roku 1696 rozhodol poslať z indického Malabar kávové zrná do Jakarty, ale keďže Indonézii zasiahli masívne povodne, vysadení kávy sa nepodarilo. Ďalší pokus nasledoval v roku 1699 a tentoraz sa ich výsadba podarila. K prvej zbere došlo v roku 1711 a 1717 už z Jávy do Európy putovalo prvých 900 kg kávy. Arabike sa v tomto podnebie ideálne darilo až do konca 19. storočia, kedy kávu masívne napadla kávová hrdza. Miestni obyvatelia sa preto rozhodli okolo roku 1900 vysádzať veľké množstvo robusty, a tak sa stalo, že práve táto odroda dnes predstavuje 75% všetkého exportu indonézskej kávy. Káva sa v Indonézii pestuje naprieč všetkými ostrovy, my sme si pre vás však vybrali vyhlásenou kávu zo Sumatry, ktorá sa tu spracováva typickou indonézskou metódou honey wet-hulled.
O podmienkach pre farmárov
Miestnych 320 farmárov združuje družstvo Koerintji Barokah Bersama, ktorý moderným spôsobom vedie muž menom Tryiono. Hoci družstvo bolo založené až v roku 2017, dosiahlo ihneď veľkého úspechu a miestne káva sa stala vyhlásenú. Farmári zberajú kávové čerešne ručne, tie následne putujú do umývacích staníc, kde sa káva spracováva rôznymi metódami, pretože Tryiono veľmi rád sleduje moderné trendy. Farmári sa okrem kávy venujú tiež pestovanie čaju alebo ďalších poľnohospodárskych plodín. Vďaka členstvo v družstve dosahujú na lepšie cenové podmienky pri výkupe vlastnej kávy a tiež možnosti zdieľať technológie a know-how.
O chuti
Na chuť miestnej kávy má veľký vplyv tradičná indonézska metóda spracovania honey wt-hulled. Tá kombinuje suchú aj mokrú metódu spracovania a navyše aj sušenie v dužine, ktoré potom káve dodáva sladkú chuť. Pri tomto spôsobe spracovania sú bobule vmačkávány medzi drviace plechmi, aby sa odstránila horná časť šupky a časť dužiny (ako u mokré cesty), ale nenasleduje už fermentácie a strojové kefovanie. Namiesto toho sa výsledný produkt sušia na slnku pri zachovaní veľkého množstva cukru z bobule a tým je docielené veľmi zaujímavé chuti. Pergamen, ktorý na zrnku zostáva neodstránený po použití ktoréhokoľvek z troch vyššie uvedených spôsobov, sa odstraňuje (odlúpava) mechanicky. Používa sa k tomu buď jemné plieskanie po zrncích na mieru vyrobeným strojom, alebo sa používajú mlynské kamene s veľkým odstupom od seba.